Aktualności

Puchary Mazowsza w klasie Optimist zdobyte! 2017-07-04

Kolejne ogólnopolskie regaty Optimistów na wodach Jeziora Zegrzyńskiego za nami. Po trzyletniej przerwie nad Zegrze ściągnęło ponad 100 zawodników grupy A, by walczyć o Puchar Mazowsza,  punkty do rankingu pucharu Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist, a także o kwalifikacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Zawody były bowiem trzecią i ostatnią eliminacją do OOM, najważniejszej imprezy w kategorii wiekowej junior młodszy, która rozegrana zostanie na Zalewie Zegrzyńskim już w sierpniu.

Tym razem pogoda (wiatr w szczególności, którego miejscami było aż zanadto!) dopisała zawodnikom i organizatorom. Udało się rozegrać wszystkie zaplanowane wyścigi. Pierwszego dnia regat - w piątek - wiatr wiał najsilniej. Niektóre porywy przekraczały nawet 20 węzłów. Zmaganiom towarzyszyły liczne wywrotki i nie wszystkim udało się ukończyć wszystkie trzy rozegrane tego dnia wyścigi. W sobotę wiało nieco słabiej, choć nad akwen, w trakcie trzeciego wyścigu dnia, nadciągnęła chmura z ulewą i z bardzo mocnym szkwałem. Organizatorzy postanowili więc zakończyć sobotnią rywalizację po szóstym wyścigu.  Niedziela, w porównaniu z dwoma poprzednimi dniami, okazała się niemalże słabowiatrowa, choć prędkość wiatru nie spadała poniżej 12 węzłów. Udało się rozegrać kolejne trzy wyścigi i całe regaty zakończyć z kompletem dziewięciu.

W tych wymagających, silnowiatrowych warunkach najlepiej poradził sobie Patryk Kosmalski z CHKŻ Chojnice, drugi był Rafał Pogorzelski z Nauticus YC Olsztyn, na najniższym stopniu podium stanął Mikołaj Merkler z Bazy Mrągowo. Wśród dziewcząt zwyciężyła Pola Dzik z YKP Gdynia, drugie miejsce zajęła Klara Sobczak z CHKŻ Chojnice, a trzecie Dominika Ołowiak z YKP Gdynia. Podczas zakończenia pucharami ufundowanymi przez Marszałka Województwa Mazowieckiego  uhonorowani zostali również najlepsi zawodnicy z Mazowsza - Emilia Roszkowska ze Spójni Warszawa i Ludwik Grzelak z WTW, a także najlepszy klub w klasyfikacji drużynowej - Yacht Klub Polski Gdynia.

Oprócz emocji na wodzie, na zawodników czekały jak zwykle atrakcje brzegowe - w sobotę młodzi żeglarze mogli sprawdzić się w konkurencjach sprawnościowych - na torze przeszkód przygotowanym przez CSM Sport. Przez całe regaty zawodnicy i trenerzy posilali się zbożami ekspandowanymi z firmy Soligrano, która przygotowała pakiet powitalny dla każdego uczestnika. A nagrody dla zwycięzców - trzech najlepszych zawodniczek i zawodników - ufundowała firma  Sport Sailing.

Regaty miały wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego i objęte były honorowym patronatem przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika.

 

Poczynania młodych żeglarzy można było śledzić na bieżąco na twitterze  i na FB

Wyniki dostępne tu

powrót do poprzedniej strony
 
 
 

do góry